MÜLTECİ DESTEK DERNEĞİ

MUDEM’den Ordu’da “Göç ve Mülteciler: Sosyal Uyum, Başarılar ve Engeller” Konferansı

MUDEM’den Ordu’da “Göç ve Mülteciler: Sosyal Uyum, Başarılar ve Engeller” Konferansı

Mülteci Destek Derneği (MUDEM), Ordu Valiliği ve İl Göç İdaresi ile birlikte “Göç ve Mülteciler: Sosyal Uyum, Başarılar ve Engeller” konulu bir konferans gerçekleştirdi. Uluslararası kuruluşların katılımıyla, mülteci ve sosyal uyum konularının Ordu’da ilk kez tartışıldığı konferans, Ordu Valisi Seddar Yavuz’un ev sahipliğinde Ordu Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşti.

Dünyada artan mülteci sayısına dikkat çekildi

Tarafsız ve kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olan Mülteci Destek Derneği (MUDEM), dünyada çatışma ve şiddet olaylarının hızla artmasına bağlı olarak savaş, ayrımcılık gibi nedenlerle ülkesini terk etmek durumunda kalan mültecilerin sayısındaki artışa dikkat çekmeye devam ediyor. Avrupa Birliği tarafından finanse edilen “Türkiye’deki Irak ve Suriye Krizinden Etkilenen Sığınmacılar için Geliştirilmiş Destek Projesi” kapsamında Ordu ilinde faaliyet gösteren MUDEM Sürdürülebilir Yaşam Merkezi, Ordu Valiliği ve İl Göç İdaresi ortaklığında bir konferans gerçekleştirdi. Konferansta Türkiye genelinde ve Ordu ilinde yaşayan mülteciler sosyal uyum açısından değerlendirildi ve çözüm önerileri tartışıldı. Mülteci Destek Derneği (MUDEM) Genel Koordinatörü Safa Karataş, Ordu İl Göç İdaresi Müdürü Abdülkadir Katırcıoğlu, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş ve Ordu Vali Yardımcısı Sayın Adem Öztürk’ün konuşmalarıyla başlayan konferans, Bilkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Saime Özçürümez’in moderatörlüğünde Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak, Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksel Komiserliği (UNHCR) Temsilcisi İhsan Reşat Özkan, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Çocuk Koruma Sorumlusu Polat Kızıldag ve Dünya Gıda Örgütü (WFP) Program Yetkilisi Eren Özdemir’in konuşmaları ile devam etti.

Mültecilerin sorunları ve çözüm önerileri tartışıldı

Konferans; özellikle mülteci akını ile son dönemde dünyanın ve Türkiye’nin tartışma konusu olan “göç ve mülteci” kavramlarını çok boyutlu ele alarak, sivil toplum kuruluşları, uluslararası organizasyonlar ve kamu kurumlarını temsil eden katılımcıların tecrübeleri, deneyimleri, çalışmaları, tespit ve sorunlar için geliştirdikleri çözüm önerileri üretti. Bir geçiş ülkesi olması açısından bu durumdan etkilenen ülkemizin, sosyal uyum bakımından tecrübeleri tartışıldı. Konferans sonrasında Mülteci Destek Derneği, Ordu İl Göç İdaresi ve Penbe İzzet Şahin Güzel Sanatlar Lisesi işbirliğinde Iraklı, İranlı ve Türk sanatçıların yer aldığı “Birlikte Yaşamak” temasıyla yapılan sanatsal çalışmalar sergilendi.