MÜLTECİ DESTEK DERNEĞİ

MUDEM, ödüllü “Misafir” filmini ve “Mülteci Kadınların Objektiflerinden Göç Sergisi”ni sanatseverlerle buluşturdu

Mülteci Destek Derneği (MUDEM), yönetmenliğini Andaç Haznedarolu’nun yaptığı, Saba Mubarak ve Şebnem Dönmez’in rol aldığı, mültecilerle ilgili bir yol hikâyesini anlatan “Misafir” filmini İstanbullu sanatseverlerle buluşturdu. Grand Pera’da (eski Emek Sineması) gerçekleşen bu özel gösterimde filmin yönetmeni Andaç Haznedaroğlu ve Oyuncu Şebnem Dönmez, filmle ilgili merak edilenleri seyirciler ile paylaştı. Film gösterimi öncesinde, bir ay boyunca fotoğraf eğitimi alan mülteci kadınların çektikleri fotoğraflardan oluşan sergi de katılımcıların beğenisine sunuldu.

MUDEM, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ortaklığında hayata geçirdiği “Kadın ve Kız Çocukları için Güvenli Alan” projesi kapsamında düzenlenen “Misafir” filminin özel gösterimi ile Grand Pera’da (eski Emek Sineması) İstanbullu sanatseverleri bir araya getirdi. İstanbul Grand Pera’da (eski Emek Sineması) gerçekleşen bu özel gösterimin ardından filmin yönetmeni Andaç Haznedaroğlu, Oyuncu Şebnem Dönmez, UNFPA İletişim Sorumlusu Çelik Özüduru ve MUDEM Genel Koordinatörü Safa Karataş’ın katılımıyla bir söyleşi gerçekleştirildi. Ailesini Suriye’deki savaşta kaybeden küçük bir kızın hikâyesinin anlatıldığı film, Antalya Film Festivali ve Boğaziçi Film Festivali gibi birçok yerli ve yabancı festivalde önemli ödüllerin sahibi oldu.

Mülteci kadınların gözünden göç

Film gösterimi öncesinde MUDEM’in yararlanıcıları tarafından çekilen fotoğraflardan oluşan “Mülteci Kadınların Objektiflerinden Göç Sergisi” filmin öncesinde katılımcılarla buluştu. Bir ay boyunca fotoğraf eğitimi alan mülteci kadınlar, eğitim sonrasında Suriye’den gelirken yanlarında getirdikleri objeleri ve kendi perspektiflerinden çektikleri İstanbul fotoğraflarını katılımcılrın beğenisine sundu. On kadın mülteci, çektikleri elli fotoğrafın hikâyelerini ve hislerini katıımcılarla paylaştı.