MÜLTECİ DESTEK DERNEĞİ


REFUGEE SUPPORT CENTER

Destek Hattı: +90 312 427 27 02

MUDEM

Tekstil ve Giyim Sektöründe Suriyeli İşçiler

 Özellikle tekstil ve hazır giyim sektöründe çalışan sığınmacı ve göçmenlere sosyal, yasal ve iktisadi konularda danışmanlık hizmeti vermek üzere 2015 yılında faaliyete geçen MUDEM İstanbul Ofisi, 2016’nın sonuna gelindiğinde 200’den fazla yararlanıcıya ulaşmıştır.

İşçileri işyerlerinde ziyaret ederek ve Türkiye'de iş ve yaşam koşulları da dahil olmak üzere, ihtiyaçlarını değerlendirerek tasarlanan danışmanlık hizmetleri, geçici koruma statüsü, çalışma izni ve uluslararası koruma haklarını sağlamayı da içermektedir.

MUDEM personeli, bu sektörde çalışan sığınmacı ve göçmenlerin çalışma izni için gerekli işlemleri başlatmasına yardımcı olur ve tüm yasal başvuru süreçlerini denetler.

Bu yasal süreçlere ek olarak MUDEM, işçi ihtiyaçları doğrultusunda Türkçe dersleri ve Mülteci Hakları seminerleri düzenler. Türkçe ve Mülteci Hakları dersleri, sığınmacıların hem sosyal hem de çalışma koşullarını iyileştirmek ve kendilerini özgürce ifade etme yetisine sahip olmalarını sağlamak bakımından iyileştirme planlarının vazgeçilmez bir parçasıdır.

Çevre illerde de yoğun üretim yapılan tekstil ve giyim sektöründe çalışan işçi sayıları düşünüldüğünde, alanda donanımlı kişiler tarafından yürütülen MUDEM İstanbul Ofisi’nin çalışmaları, bölgede tek olması nedeniyle de oldukça önemli bir role sahiptir. 

 

Tekstil ve Giyim Sektöründe Suriyeli İşçiler
Adres: Kemerhatun Mah. Hamalbaşı Cad. No: 22/11 Beyoğlu, İSTANBUL

 

Telefon Numarası: 0212 243 74 10