MÜLTECİ DESTEK DERNEĞİ


REFUGEE SUPPORT CENTER

Destek Hattı: +90 312 427 27 02

MUDEM

EĞİTİM DESTEK MERKEZİ

   Mülteci Destek (Merkezi) Derneği sığınmacıların, göçmenlerin, mültecilerin ve uluslararası koruma talep edenlerin sorunlarına yönelik çalışmalarına yeni projesiyle devam ediyor. 2017 Ocak ayında İzmir’e kurulan Eğitim Destek Merkezi, kentte yaşayan geçici koruma statüsüne sahip kişilere farklı alanlarda kurslar düzenleyerek kişilerin yetkinliklerini, dolayısıyla özgüvenlerini artırmak, iletişim kalitesini yükseltmek ve sosyal uyumu sağlamak üzere çalışıyor.

 Eğitim Destek Merkezi’nin yararlanıcılarının becerilerini geliştirmek adına sağladığı olanaklar şunlardır;

 

Dil Sınıfları;

 Dil faktörü dünya genelinde sığınmacı ve göçmenlerin günlük yaşamlarını zorlaştıran öncelikli sorunlardandır. MUDEM olarak düzenlediğimiz dil dersleriyle İzmir’in ev sahipliği yaptığı çok sayıda kişiye Türkçe ve İngilizce öğrenme olanağı sunuyoruz.

 Dil sınıflarımız, derslerden azami ölçüde verim alabilmek için üç farklı yaş grubuna ayrılmıştır. Buna göre merkezimizde; 6-12 yaş arası çocuklar, 13-17 yaş arası gençler ve 18 yaş üstü yetişkinler olmak üzere gruplandırılarak düzenlenen Türkçe ve İngilizce derslerinin yanı sıra, yalnızca çocuklara yönelik Arapça dersleri de verilmektedir.

   

Sanat Kursları;

 Fotoğrafçılık, resim, ebru vb. el sanatları kurslarımız katılımcıların talebi doğrultusunda hazırlanacak ve ilgi alanlarını hobi haline getirip sürdürmelerine yardımcı olunacaktır.

 Sanatın insan hayatındaki önemi, yatıştırıcı ve motive edici etkisinin bilincinde olarak, ulaşabildiğimiz tüm yararlanıcılarımızın isteklerini karşılamaya çalışacağız.

 

Meslek Edindirme Seminerleri;

 İzmir ili için yaptığımız araştırma ve görüşmelerden çıkan sonuca göre tekstil ve ayakkabı sektörlerinde eleman ihtiyacı olduğu için; dikiş ve ayakkabıcılık üzerine mesleki eğitim kursları planlanmaktadır.

 Yararlanıcılarımıza bu becerileri kazandırmak veya mevcut becerilerini geliştirmek üzere sunacağımız meslek edindirme seminerleriyle iş sahibi olmaları için yardımcı olmaya çalışacağız. 

 

Kütüphane;

 Tüm yaş gruplarının yararlanabileceği Türkçe, Arapça ve İngilizce dillerinde çeşitli seçkin yazılı eserlerin yer aldığı keyifli ortam, hem ders çalışmak hem de kitap okumak için uygun koşulları sağlamaktadır.

 

Çocuk Dostu Alan;

 Minik ziyaretçilerimizin güvenli bir ortamda çeşitli oyun ve etkinliklerle iyi zaman geçirmeleri için hazırlanan Çocuk Dostu alan, çocuklarımızın sosyal ilişkilerini ve becerilerini geliştirmeleri için de faydalı bir ortam oluşturmaktadır. Çocuk Dostu Alan, merkezimizde verilen derslerden yararlanmak isteyen annelerin de katılımını kolaylaştırmaktadır.

 

 Eğitim Destek Merkezi projesi Expertise France işbirliği ve Fransız Dışişleri Bakanlığı fonuyla desteklenmektedir. 

 

Eğitim Destek Merkezi
 
Adres: Kahramanlar Mah. 1413 Sok. 26/30 Konak, İZMİR
Telefon Numarası: 0549 802 82 50
 

İzmir Eğitim Destek Merkezi